tresura psa

Tresura psa – od czego zacząć tresowanie swojego psa?

Tresura psa – od czego zacząć tresowanie swojego psa?

Młody i rozbrykany a także pełen sił psiak, nie może długo skoncentrować się na danej czynności. Na tresurę psa warto wybrać odpowiedni czas oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego psiny. Rozciągłość smyczy uzależniona jest od wielkości pieska, ale także naszego wzrostu, tak by dawała możliwość manewrów psinie oraz właścicielowi.

Na starcie należałoby zakupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na szybkie zareagowanie na nieplanowany ruch naszego psiny. Potem należy zakupić obroże, jeśli posiadamy dużego czworonoga to powinniśmy kupić obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam większą pieczę nad psiną. Musimy pamiętać, że obroża musi być odpowiednia do wielkości i zachowania psa. Jeśli już kupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do trenowania umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy natomiast pamiętać, żeby na wstępie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to drugi etap tresury. Istotne jest aby czworonogowi wydawać jasne oraz bezpośrednie polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na starcie, trudno może być nam zachęcić pieska do zwrócenia uwagi bądź też wyegzekwowania wyższej koncentracji na określone polecenia. Jeśli na spacerze piesek przesadnie ciągnie oraz próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć lekko do tyłu, sugerując tymże samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz pies idzie za wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeżeli natomiast uda się psinie podołać naszym oczekiwaniom i dobrze wykonać polecenia, zdecydowanie doceńmy go miłym przysmakiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz również znajomość podstawowych komend nie musi być skomplikowane. Potrzeba jedynie nieustępliwości, oraz przede wszystkim cykliczności. Wtedy właśnie zamierzony rezultat domowej tresury jest prostszy do osiągnięcia.