karmienie szczeniaka

Odpowiednie karmienie psa – w jaki sposób karmić psiaka?

Odpowiednie karmienie psa – w jaki sposób karmić psiaka?

Liczba pokarmów, które powinno się serwować psu domowemu jest uzależniona od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w ciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to obowiązkowe ze względu na to, iż młode psy w etapie rozwoju posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym mają małe żołądki. Psiny dorosłe wolno odżywiać tylko raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości odżywcze takiego pokarmu. Inaczej należy karmić psy bardzo wielkie oraz olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak odżywiać pieska?

Motywem tak niskiej liczby posiłków, które należy serwować pieskowi, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach sposób żywienia. Pies pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta znacznie większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego przez wyłącznie jednego z nich. Efektem współpracy jest duży pokarm, jakim potrafi najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie oznacza więc sporą działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do następnego polowania. Lecz termin następnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wyrobienie schematu, jaki umożliwia im spożywać nieregularnie, a równocześnie sowicie.
Pieski posiadają dokładnie ten sam mechanizm karmienia. Automatycznie zjadają więc o wiele więcej, niż muszą do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można obserwować, iż domowe czworonogi konsumują pełną, czy prawie pełną miskę karmy na raz. Mimowolnie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, by zrobić nadmiary. Naturalny psi popęd łowczy czyni, iż te stworzenia nieraz się przejadają. Należy więc dobrać sposób odżywiania psiny w taki sposób, by uniknąć przekarmienia stworzenia oraz narażenia go na częste przypadłości.
Jak często karmić psa?

Psom domowym zaleca się podawać pożywienie wyłącznie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać inaczej jeżeli pupilem jest czworonóg rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozłożenia pokarmu na choćby dwie części. Mają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest spore. Takie psy nie posiadają tymczasem na tyle wielkich żołądków, by były w stanie pomieścić potrzebne im wielkości jedzenia.

Jeżeli chodzi o najbardziej adekwatne odżywianie psów olbrzymich, to najskuteczniejszym zabiegiem będzie podawanie im żywności suchej. Kluczowe jest jednak to, aby nabywać specjalistyczną żywność dedykowaną dla psów tejże rasy. Jest ona wykonana w taki sposób, aby w jak najmniejszej liczbie żywności ujęte było potencjalnie jak najwięcej ważnych komponentów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras olbrzymich mogą być karmione rzadziej, przy czym nie obciążają układu żywieniowego zbyt dużą ilością jedzenia.