Czy twój pies potrzebuje ubranka?

Czy twój pies potrzebuje ubranka?

Psy w kolorowych ubrankach to nierzadki widok, szczególnie w chłodniejsze dni. Dość powszechnie spotykamy się z opiniami, że ubieranie psa jest wymysłem ludzkiej próżności i absolutnie nie pomaga czworonogowi – wręcz przeciwnie. A jednak są rasy i okoliczności, w których psy potrzebują ubrania, by czuć się komfortowo i zachować odpowiednią temperaturę ciała.

Ubranka dla psów – konieczność czy wymysł?

Oczywiście nie każdy pies. Przeciętny, średniej wielkości psiak o średniej długości sierści, żyjący w Polsce, nie będzie wcale potrzebował swetra, nawet zimą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić mu zabawne ubranko okolicznościowe – trzeba jednak uważać, żeby go nie przegrzać. Inną kwestię stanowi ubieranie w mroźne dni ras małych, z krótkimi łapami, krótkowłosych. Ubranka dla psów chihuahua są koniecznością, gdy na dworze temperatura spada do -10. Warto zainwestować w solidny ocieplacz, wodoodporny na zewnątrz. Psy na krótkich łapach, z brzuchem blisko ziemi, również mogą zmarznąć i przeziębić się w chłodniejszej aurze. Choć przodkowie psów, wilki, a także pierwotnie udomowione psy były przystosowane do życia na zewnątrz, nie można już tego powiedzieć o wielu wyhodowanych przez człowieka rasach.

Jakie rasy potrzebują ubranek?

Nie istnieje żadna lista ras psów, którym trzeba koniecznie sprawić ubranko. Z pewnością choć jedno na zimną pogodę przyda się psom małym – ubranka dla psów yorków to już standard w niemal każdym większym sklepie zoologicznym, a w internetowych nie brakuje bardzo fantazyjnych modeli. Łatwo można też znaleźć ładne, funkcjonalne ubranka dla psów maltańczyków, shih tzu, jamników miniaturowych. Ostatnimi czasy nie brakuje też ubranek dla psa buldog francuski. O podobnym zakupie powinni pomyśleć opiekunowie krótkowłosych wyżłów lub chartów, nawet dużych rozmiarów – tych ras nie chroni długa i gęsta sierść.

Na specjalne okazje

Oprócz względów czysto praktycznych, wielu opiekunów czworonogów decyduje się ubrać je z jakiejś okazji. Ubranka dla psów świąteczne pozwalają przebrać pupila za renifera, świętego mikołaja czy elfa. Nie brakuje tu czerwieni, złota i dzwoneczków. To bardzo miły akcent, a jeżeli psu nie przeszkadza taki strój, może go bez przeszkód nosić. Niemal każdy sklep z ubrankami dla psów oferuje takie okolicznościowe stroje. Można też wykonać psie wdzianko samodzielnie – ubranka dla psów robione na szydełku wyglądają pięknie. Wiele osób lub sklepów oferuje także ubranka dla psów robione na zamówienie – zarówno czysto ozdobne, jak i praktyczne modele.