legowisko dla psa

Babeszjoza u czworonoga – kiedy ją łagodzić, w jaki sposób zapobiegać

Babeszjoza u czworonoga – kiedy ją łagodzić, w jaki sposób zapobiegać

Babeszjoza u psa – sygnały i także podstawy niedyspozycji, jak leczyć?

Babeszjoza jest nierzadko występującą u psów chorobą odkleszczową. Skoro więc zdarza nam się wyprowadzać swego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób rozpoznać jej zwiastuny. Wcześnie wykryta babeszjoza staje się osiągalna do całościowego uleczenia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić zaś do śmierci zwierzęcia.

Podstawy i dodatkowo symptomy przypadłości

Babeszjoza szkodzi pieskom w dowolnym wieku, wprawdzie niezwykle skłonne są psiaki młode, które są poniżej 8-go miesiąca życia. Zwiększone ryzyko zainfekowania się dotyczy również psów ras: greyhound i pitbull. Dolegliwość owa nazywana jest także piroplazmozą i także szkodzi swym czworonogim psom nie zaledwie podczas czasu letniego. Jeżeli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, czworonóg potrafi zainfekować się babeszjozą. Nagminnie wszak do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi psa i także zostanie w nim dłużej aniżeli dobę, choroba zostaje wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się krzewić. W trakcie przebiegania owego procesu przeważnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wypływa to z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, oraz z straty czerwonych krwinek. Czołowe objawy infekcji pojawić się mogą wówczas po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja barwy moczu z żółtego na czerwony. Następnymi zwiastunami niestety nie leczonej infekcji mogą stanowić takie dylematy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli nadto dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydajnością nerek, obrzękiem kończyn, i nieuchronnie, niestety ze śmiercią psa.
wyszukaj dogodne psie legowiska na https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najefektywniej znaleźć babeszjozę przez zrobienie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwi znajdują się pasożyty odpowiadające za dolegliwość, możemy posiadać gwarancję co do zdiagnozowania. W poniektórych przypadkach szkodniki mogą nie być od razu wyraziste i dodatkowo potrzebne staje się uzyskanie większej ilości próbek krwi oraz wykonanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie łatwe. Nie występuje bowiem poszczególny lek, który z swobodą zwyciężył ową dolegliwość. Leczenie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, środków przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Zdarza się też, że w rezultacie straty czerwonych krwinek konieczna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najodpowiedniejsze rokowania są wtedy, jak przypadłość pozostanie zlokalizowana jeszcze nim dojdzie do znacznego braku czerwonych krwinek.